دریل از آن دسته ابزار‌هایی است که در زندگی روزمره ما به‌طور فراوان مورد استفاده قرار می‌گیرد. پرکاربرد بودن این وسیله باعث شده که در اکثر خانه‌ها، دریل در کنار جعبه ابزار وجود داشته باشد. استفاده از این وسیله بسیار راحت است اما عدم‌ رعایت نکات ایمنی و اصولی هنگام استفاده از دریل می‌تواند ناگهان خسارت‌های فراوانی را به‌وجود آورد. ما در این مطلب از وبلاگ یک توبره به شما اطلاعاتی درباره شیوه درست استفاده از دریل می‌دهیم و نکات ایمنی دریل‌کاری را آموزش خواهیم داد. ممکن است هنگام خریدن مته به‌دلیل تنوع این محصول سردرگم شوید. یک توبره مته‌های مختلف را هم به شما معرفی می‌کند تا با توجه به نوع نیاز، بتوانید مته مورد نیاز خود را خریداری کنید.

  • شیوه صحیح دریل‌کاری

قبل از دریل‌کاری باید با شیوه صحیح استفاده از آن آشنا باشید. استفاده از دریل به شیوه صحیح باعث می‌شود خطرات ناشی از دریل‌کاری کاهش یابد. خب حالا روش استفاده درست از دریل چگونه است؟

۱- قبل از هر کاری باید چک کنید که اندازه سیم دریل برای فاصله پریز برق تا محل دریل‌کاری کافی باشد. حواستان باشد که دریل در محل دریل‌کاری باید آزادانه حرکت کند و کشیده شدن سیم، عملکرد دریل را محدود نکند. اگر هم از دریل شارژی استفاده می‌کنید حواستان باشد که دریل شارژ لازم را داشته باشد.

۲- «سه‌نظام» قطعه‌ای در جلوی دریل است که مته را به آن وصل می‌کنند. آچار سه نظام در جعبه دریل به‌صورت جداگانه وجود دارد. سر آچار را وارد سوراخ زیر سه‌نظام کنید و در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا دندانه‌های سه‌نظام برای وارد شدن مته باز شوند. مته مورد نظر را وارد سه‌نظام کنید و سپس آچار را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا مته در سه نظام سفت شود. پس از آنکه مطمئن شدید مته سفت شده است، آچار را از سوراخ در بیاورید. این سفت کردن مته در سه‌نظام بسیار اهمیت دارد. بسیاری از حوادث به‌دلیل رعایت نکردن همین نکته ایمنی بوده است.

۳- به آرامی مته را داخل شی مورد نظر فشار دهید و روشن کنید. این کار را آرام انجام دهید تا به اندازه مورد نیاز سوراخ ایجاد شود.

۴- در این مرحله ماشه را نگه‌دارید تا مته از سوراخ ایجاد شده کاملا خارج شود و پس از خارج شدن، ماشه را‌‌ رها کنید. این کار از گیر کردن مته در سوراخ جلوگیری می‌کند.

  • انواع مته

مته‌ها در جنس‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شوند و هر یک کاربرد متفاوتی دارند. در این قسمت به معرفی مته‌های معروف و پرکاربرد موجود در بازار پرداخته‌ایم.

مته گرانیت: این نوع مته بهترین کارایی برای سوراخ کردن سنگ‌های گرانیت و دیگر انواع سنگ‌ها را دارد. هنگام استفاده از این مته هرازچندگاهی مته را خیس کنید. این کار به‌طول عمر مته و کارکرد بهتر آن کمک می‌کند.

مته چوب: این مته برای سوراخ کردن چوب و‌ ام‌دی‌اف مورد استفاده قرار می‌گیرد. مته چوب کارایی زیادی به لحاظ شکل ظاهری سوراخ ایجاد شده دارد.

مته الماس: این نوع مته برای سوراخ کردن سنگ، بتن، کاشی و سرامیک کاربرد دارد. فقط حواستان باشد که این مته برای دریل‌های چکشی کاربرد دارد.

مته آهن: جهت سوراخ‌کاری فلزاتی مانند چدن، آهن و استیل کاربرد دارد و به ۲دسته مته‌آهن بلند و مته آهن کوتاه تقسیم می‌شود. مته آهن کوتاه برای سوراخ کردن ورقه‌های نازک کاربرد دارد و از مته آهن بلند برای سوراخ کردن فلزات با عمق زیاد استفاده می‌کنند. حواستان باشد که احتمال شکستن مته آهن بلند وجود دارد پس سعی کنید دریل را هنگام استفاده از این مته روی دور کم بگذارید.

مته آلومینیوم: این مته برای سوراخ کردن فلزات نرمی مثل آلومینیوم، مس و برنج کاربرد دارد. بهتر است هنگام استفاده از این مته دریل را روی دور تند بگذارید.

مته‌ گردبر: مته‌هایی هم وجود دارند که برای ایجاد سوراخ‌های بسیار بزرگ روی اشیای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مته‌ها را اصطلاحا مته گردبر می‌گویند. مته گردبرهای چوب، ام‌دی‌اف، فلز، بتن و سرامیک در بازار موجود است.

  • دریل پیچ‌گوشتی

این روزها در بازار ابزارآلات، وسایل بسیاری برای ساده‌تر شدن کارهای فنی وجود دارد. نمونه‌اش همین دریل پیچ‌گوشتی‌های شارژی است. افراد فنی‌ که در کارشان زیاد از پیچ‌گوشتی استفاده می‌کنند مانند نصاب‌های پرده، معمولا این دریل‌ها را در جعبه‌ابزارشان دارند. شاید این وسیله زیاد ضروری برای یک جعبه ابزار خانگی نباشد اما شما می‌توانید مته‌هایی را که سر آنها مثل پیچ‌گوشتی‌های دو سو و چهارسو است بخرید و از همان دریل ساده خانه به‌عنوان دریل پیچ‌گوشتی استفاده کنید.

  • نکات ایمنی دریل‌کاری

با رعایت نکات ایمنی هنگام دریل‌کاری، هم ایمنی خود و هم عدم ایجاد خسارت روی محل دریل‌کاری را تضمین کنید. باید توجه داشت که مهم‌ترین نکته در این زمینه به هنگام خرید دریل مربوط می‌شود. امروزه جنس‌های فراوانی در بازار عرضه می‌شود. هنگام خرید باید حواستان را خوب جمع کنید تا جنسی که می‌خرید کیفیت لازم را داشته باشد. خب، حالا نکات مهم ایمنی در دریل‌کاری چیست؟

هنگام استفاده از دریل سعی کنید از پوشیدن لباس‌های گشاد خودداری کنید. اگر مو‌هایتان بلند است آنها را از پشت ببندید و همیشه از عینک مخصوص دریل‌کاری استفاده کنید.

کودکان را از محل دریل‌کاری دور نگه‌دارید. هرگونه شی بی‌ربط به دریل‌کاری را از محدوده دریل دور کنید چرا که ممکن است خسارات فراوانی را به‌وجود آورد. به‌عنوان مثال پرده یکی از وسایلی است که به راحتی به مته گیر می‌کند و دور آن می‌چرخد و خسارات فراوانی را به‌وجود می‌آورد.

دریل را همیشه از دسته آن بگیرید و هنگام حمل انگشتتان را روی ماشه قرار ندهید. هنگام دریل‌کاری با یک دست قسمت جلویی بدنه دریل را بگیرید تا دریل منحرف نشود و با دست دیگر دسته و ماشه را بگیرید. پاهای خود را از هم باز کنید و در راستای دریل و به‌صورت عمود بر محل دریل‌کاری، کمی عقب‌تر از دریل قرار دهید.

از محکم بودن محل دریل‌کاری اطمینان حاصل کنید. اگر محل دریل‌کاری چوب یا ورقه آهنی متحرک است ابتدا آن را با گیره سفت کنید.

محل ایجاد سوراخ را قبل از دریل‌کاری با پیچ‌گوشتی یا سوراخ‌نشان به مقدار کمی سوراخ کنید.

و در انتها اگر عمق سوراخ مورد نظر برایتان اهمیت دارد، قبل از دریل‌کاری مته مورد استفاده خود را علامت‌گذاری کنید. بهترین کار برای علامت‌گذاری مته، چرخاندن چسب برق به دور مته است. این کار باعث می‌شود هنگام چرخیدن مته شما باز هم محل علامت زده را تشخیص دهید.

اکنون می توانید با خیالی آسوده دریل کاری کنید.

یک توبره برایتان موفقیت آرزومند است.

دیدگاه بگذارید